Výběr kamene

na sousoší sv. Cyrila a Metoděje do Moutnice u Brna

Petr Váňa v Řecku Nakládání kamene v Řecku

Ve čtvrtek 28. 6. v podvečer se vydal akademický sochař Petr Váňa do Řecka, aby poblíž města Soluň nalezl vhodný kámen, ze kterého vytesá sousoší svatých Cyrila a Metoděje. Cestou na letiště jel ke grafikovi Martinu Šustovi vyzvednout propagační letáčky přeložené do řečtiny, aby byla komunikace v cizí zemi jednodušší a bylo možné představit zde vizi projektu sousoší. Jelikož v daný termín nebyl přímý letecký spoj z Prahy do Soluně, čekal jej nejprve hodinový let do švýcarského Zurichu, odkud po další hodině a půl pokračoval do cílového města na jihu Evropy.

Do Soluně dorazil v brzkých ranních hodinách 29. června. Díky řecké pohostinnosti nebyl ani v tuto noční hodinu problém s ubytováním. Ráno si půjčil auto a jel do města Kilkis vzdáleného od Soluně asi padesát kilometrů. Zde se potkal s řeckým sochařem Anthonisem Tsolakidisem. V komunikaci s ním mu pomohla paní Zoja Almetidu, která vyrůstala v Česku a dnes žije poblíž města Kilkis ve vesničce Methaliko. Jeli se společně podívat do nedaleké kamenické dílny na zpracování mramoru, kterou Anthonis dobře znal. Petr si zde mohl prohlédnout všechny druhy řeckého mramoru a vybrat ten nejvhodnější pro sousoší svatých Cyrila a Metoděje. Anthonis je sochař, který řecké mramory dobře zná a pracuje v tomto kameni celý život. Setkání s ním bylo velmi zajímavé a diskuze nad kamenem vždycky sochaře sbližuje. V Řecku je krásný mramor, který se jmenuje Kozanis. Tento kámen se kvalitou a vlastnostmi podobá italskému mramoru z Carrary, ale je trochu světlejší a má v sobě žlutozlaté žilky (fládr), kterým Řekové říkají žlutá voda. Petr zná carrarský mramor a Anthonis zná vlastnosti mramoru Kozanis. Byl to rozhovor, kdy se lidé od kamene sblíží a pochopí. Spojí je vize sochy, která je v dálce, ale oba si ji dokážou představit v kameni, který znají.

Když byl vybrán druh kamene, nastala další složitá část, a to vyjednat dobrou cenu a termín dodání. Domluva nebyla nejjednodušší, ale nakonec vše dobře dopadlo. Velké dík patří pánům Petrosovi a Leonidasovi Alexandridis, kteří pomohli získat kontakt na pana Tsolakidise a paní Almetidu. Díky nim se podařilo sehnat kámen nad očekávání rychle. Po domlouvání o kameni zbyl čas i na poznání krajiny, odkud k nám věrozvěsti přišli. Pokud sochař tvoří sochu na nějaké konkrétní téma, například sousoší, kde jsou postavy konkrétních postav, musí najít klíč k pochopení jejich života.

V sobotu 30. 6. se Petr vypravil prohlédnout si lom a hory, odkud mramor Kozanis pochází do města Kozani, které leží asi 200 km jižně od Soluně. Do samotného lomu se mu nakonec nepodařilo dostat, ale prohlédl si provozovnu, kam se vylomený kámen sváží. Důležité je, pokud si sochař do kamene, ze kterého zamýšlí vytvořit sochu, může předem zkusit tesat. Toto napoví mnoho. Zde byly k dispozici velké bloky kamene i nářadí. Cesta do Řecka tak nebyla marná! Kámen je dobrý pro opracování a krásný pro sochu. Také se Petr dozvěděl, že lom se nachází v nedalekém pohoří Olymp, které je dodnes pro mnoho Řeků posvátné.

Zbývající dva dny bylo možno ještě před odletem poznat tuto krajinu, po které kdysi chodili svatí Cyril a Metoděj. Petr navštívil mimo jiné kostel jim zasvěcený přímo v Soluni a vyprávěl jeho představeným o sousoší. Byli potěšeni a dali mu své požehnání. Možná se díky tomuto sousoší podaří i vylepšit česko-řecké vztahy.