Požehnání

Sousoší sv. Cyrila a Metoděje do Moutnice u Brna

Požehnání sousoší
 

Bylo zataženo a občas spadlo pár kapek deště na připravené pódium a zahalené sousoší. Kolik přijede lidí? Jaké bude přijetí sochy? Začne pršet a lidé se rozejdou? Ne, všichni, kdo se podíleli na vzniku tohoto sousoší a organizaci velké slávy jejího přijetí, v tuto chvíli již víc nemohli udělat. A nebylo to třeba. Pár minut před zahájením slavnostní mše vysvitlo slunce a prosvítilo prostranství před kostelem sv. Jiljí po celé odpoledne.

Slavnost požehnání sousoší sv. Cyrila a Metoděje v Moutnicích začala ve dvě hodiny před kostelem sv. Jiljí na vybudovaném venkovním pódiu mší, kterou celebroval brněnský biskup jeho eminence Vojtěch Cikrle. Přišli poutníci zblízka i zdaleka v počtu, který nikdo nepředpokládal, dle odhadů kolem 800 lidí. Biskup Vojtěch mluvil o zobrazení a významu sousoší.

„To, co řekl biskup Vojtěch v kázání při bohoslužbě, bylo krásné a věděl jsem, že v sousoší, které jsem vysekal, uviděl to, co jsem chtěl ztvárnit. Řekl to krásnými slovy a ač to předem nevěděl, měl na své štole přesně to stejné vyobrazení kříže s řeckým nápisem, které jsem i já použil na sousoší do Moutnice.“

Po slavnostní mši, přešel biskup k soše, požehnal jí a jako první touto sochou prošel. Sousoší bylo myšleno jako brána a bránou se stalo.

Koncert Odhalení Odhalení

Požehnání Biskup prochází sochou Požehnání přihlíželo množství lidí Hromadné foto sochaře, biskupa a dalších tvůrců

Odhalené sousoší Odhalené sousoší Odhalené sousoší Odhalené sousoší